UEFA youth League: Chelsea and Barcelona will play in the final

UEFA youth League is a football competition for youth teams (U-19), which are involved in the group stage of the Champions League, and teams that have won the champion title of the country in their age category.

To your attention the calendar and results of the UEFA Youth League of the season 2017/18:

– The playoffs

The final

23 APR

18:00 Chelsea – Barcelona

1/2 final

20 APR

Chelsea – Porto 2:2 (5:4 pen.)Manchester City – Barcelona 4:5

1/4 finals

13 Mar

Tottenham – Porto 0:2Barcelona – Atletico Madrid 2:0

14 Mar

Manchester city – Liverpool 1:1 (3:2 on pen.)Real Madrid – Chelsea 2:4

1/8 finals

20 Feb

PSG – Barcelona 0:1Manchester city – inter 1:1 (3:2 on pen.)

21 Feb

Tottenham – Monaco 1:1 (3:1 pen.)Porto – Salzburg 3:1Atletico Madrid Basel 1:0Liverpool – Manchester United 2:0Bayern – Real Madrid 2:3Chelsea – Feyenoord 5:2

1/16 finals

7 Feb

Zeleznicar – Atletico Madrid 1:3Krasnodar – real Madrid 0:0 (0:3 on penalties)Salzburg – Sporting 5:2Molde – Monaco 2:2 (2:4 pen.)Bradarac – Manchester United 0:2

6 Feb

Inter – Spartak 3:3 (3:1 pen.)Nitra – Feyenoord 2:3Ajax – PSG 0:0 (1:4 pen.)

– Group stage

Round 6

5 Dec

Benfica – Basel 0:0Barcelona – Sporting 1:1Roma – Qarabag 3:0Celtic – Anderlecht 3:1Chelsea – Atletico 4:2Manchester United – CSKA 1:0Olympiakos – Juventus 2:0Bayern – PSG 3:1

6 Dec

Shakhtar – Manchester City 2:1Liverpool – Spartak 2:0Maribor – Sevilla 0:1Porto – Monaco 2:1RB Leipzig – Besiktas 4:0Tottenham – APOEL 4:1Feyenoord – Napoli 4:3Real Madrid – Borussia D 2:1

5 Tur

21 Nov

Besiktas – Porto 0:1Spartacus – Maribor 5:0Dortmund – Tottenham Hotspur 1:3Napoli – Shakhtar 1:2APOEL – real Madrid 0:3Monaco – RB Leipzig 2:2Manchester City – Feyenoord 0:0Seville – Liverpool 0:4

22 Nov

Karabakh – Chelsea 1:3CSKA – Benfica 2:0Atletico Roma 2:1PSG – Celtic 2:0Sporting – Olympiakos 1:1Anderlecht – Bayern 1:1Basel – Manchester United 2:1Juventus – Barcelona 0:1

4 tour

31 Oct

Atletico – Karabakh 0:1Basel – CSKA 4:2Manchester United – Benfica 1:1Olympiacos – Barcelona 0:3PSG – Anderlecht 2:3Roma – Chelsea 1:2Celtic – Bayern 1:2Sporting – Juventus 2:0

1 Nov

Besiktas – Monaco 3:2Shakhtar Vs Feyenoord 1:1Liverpool – Maribor 3:0Napoli – Manchester City 3:5Seville – Spartak 3:3Port – RB Leipzig 3:2Tottenham – Real Madrid 3:2Dortmund – APOEL 5:0

Round 3

17 Oct

Spartacus – Sevilla 1:1APOEL – Borussia Dortmund 0:2Maribor – Liverpool 1:4RB Leipzig – Porto 0:2Feyenoord Vs Shakhtar 4:0Manchester City – Napoli 3:1Monaco – Besiktas 3:0Real Madrid – Tottenham 1:1

18 Oct

Karabakh – Atletico 1:5CSKA – Basel 2:3Chelsea – Roma 0:2Anderlecht – PSG 0:2Juventus – Sporting 1:4Bayern – Celtic 6:2Barcelona – Olympiakos 5:0Benfica – Manchester United 2:2

Round 2

26 Sep

Spartak – Liverpool 2:1Besiktas – RB Leipzig 1:1Napoli – Feyenoord 2:2APOEL – Tottenham 1:0Monaco – Porto 3:2Borussia Dortmund – Real Madrid 5:3Manchester City – Shakhtar 3:1Sevilla – Maribor 1:0

27 Sep

Karabakh – Roma 0:3CSKA – Manchester United 1:2Atletico – Chelsea 1:3Juventus – Olympiacos 3:1Anderlecht – Celtic 1:2Basel – Benfica 2:2PSG – Bayern 1:1Sporting – Barcelona 0:1

Round 1

12 Sep

Bayern – Anderlecht 1:0Celtic – PSG 2:3Olympiakos – Sporting 2:2Barcelona – Juventus 1:0Manchester United – Basel 4:3Roma – Atletico Madrid 1:2Chelsea – Karabakh 5:0Benfica – CSKA 5:1

13 Sep

Liverpool – Sevilla 4:0Porto – Besiktas 5:1Real Madrid – APOEL 10:0Tottenham – Borussia Dortmund 4:0RB Leipzig – Monaco 1:4Feyenoord – Manchester City 0:2Maribor – Spartak 1:0Shakhtar Vs Napoli 1:2

– Play-off winners

Final (second leg)

21 Nov

Ajax – Legia 0:2Nitra Vs Shakhtar Soligorsk 3:0Salzburg – Sparta Prague 2:0

22 Nov

Str – Brodaric 2:2Honved – Krasnodar 1:1Zeljeznicar – Zagreb 0:0Esbjerg – Inter 0:6Molde – Zimbru 2:0

The final (first legs)

29 Oct

Shakhtar Soligorsk – Nitra 2:0

31 Oct

Zagreb – Zeljeznicar 1:1Legia Warszawa – Ajax 1:4

1 Nov

Inter – Esbjerg 4:1Krasnodar – Honved 8:0Zimbru – Molde 0:0Bradarac – Saburtalo Tbilisi 1:1Sparta Prague – Salzburg 2:4

Semi-final (second leg)

18 Oct

Ajax – Hammarby 2:0Vllaznia – Zimbru 2:4Honved – Sutjeska 1:0Dynamo Kiev – Inter 0:3Zeleznicar – Ludogorets 3:2Zagreb – Dinamo Bucharest 2:2Salzburg – Bordeaux 4:0Krasnodar – Kairat Almaty Is 9:0Lehi – Breidablik 0:0Maccabi Haifa – Brodart 0:1Molde – Dublin 3:1Saburtalo Tbilisi – Bursaspor 1:1Sparta Prague – Dudelange 3:1Shakhtar Soligorsk – Liepaja 3:0Shkendija 79 – Nitra 1:1Esbjerg – KAPA 2:1

The semi-finals (first legs)

26 Sep

Dinamo Bucharest – Zagreb 0:2Bordeaux – Salzburg 0:1Zimbru – Wlasnie 3:1Hammarby – Ajax 0:4

27 Sep

Capa – Esbjerg 1:2Inter – Dynamo Kiev 2:2Kairat Almaty – Krasnodar 2:2Ludogorets – Zeljeznicar 1:1Bursaspor – Saburtalo Tbilisi 0:1Dudelange – Sparta Prague 0:4Bradarac – Maccabi Haifa 1:1Breidablik – Legia 1:3Liepaja Vs Shakhtar Soligorsk 2:1Nitra – Shkendija 79 1:0Sutjeska – Honved 2:2Dublin – Molde 2:1